• امروز دوشنبه بیست و ششم آذر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

فرم های کاربردی

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

کارشناسان رسمی صلاح وقف را در نظر بگیرند

کارشناسان رسمی صلاح وقف را در نظر بگیرند

مدیرکل اجارات سازمان اوقاف و امورخیریه کشور گفت: ارزیابی های کارشناسان در زمینه وقف باید علاوه بر صلاح عمومی اهداف مورد نظر واقف را هم در نظر گرفته و در راستای محقق شدن این وقف نظر بدهند.

 سه شنبه 24 آذر 1394   447  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان یزد، حجت الاسلام انصاری در جمع کارشناسان رسمی دادگستری استان یزد افزود: از شما کارشناسان درخواست داریم در ارزیابی ها نکاتی که به درد مجموعه تولیت می خورد را مدنظر قرار دهید و این مشاهدات را به ادارات اوقاف نیز منتقل کنید.

وی ادامه داد: گاها مشاهده شده برآورد درستی از موقوفه توسط کارشناسان صورت نگرفته و اداره اوقاف نیز براساس همین گزارش نسبت به برنامه ریزی برای موقوفه اقدام کرده و در نهایت باعث ضرر و زیان آن می شود.

انصاری گفت: به روز رسانی مال الجاره ها نیز باید دستورکار قرار گیرد و هرگز نمی خواهیم حق و حقوق مردم گرفته شود اما درخواست داریم حق و حقوق موقوفه نیز رعایت شود و به صورت عادلانه اجاره پرداخت شود.

وی اظهار داشت: در برخی کارشناسی ها نیز ملک موقوفه در اختیار افرادی است که از لحاظ مالی تمکن ندارند و لذا درخواست داریم در زمینه حق الزحمه کارشناسی نیز ملاحظه این افراد مدنظر قرار گیرد.

حجت الاسلام غلامرضا عادل مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد نیز در این همایش گفت: کارشناسی اشتباه از یک محل وقفی گاها باعث از بین رفتن و یا تضییع وقف می شود که در این صورت باعث خسران و گناه است لذا باید و استدعا داریم کارشناسان محترم در مواجهه با وقف و اموال وقفی نهایت دقت را داشته باشند تا خدای نکرده باعث از بین رفتن وقف نشویم.

معاون بهره‌وري افتصادی موقوفات اداره كل اوقاف و امور خيريه استان یزد نیز در این همایش گفت: اگر وقف بتواند تمام حقوق خود را استحصال کند کمک های زیادی می تواند به زیر مجوعه خود داشته باشد.

حمیدرضا تربتی افزود: گاها در برخی وقف ها مواردی از جمله فعالیت های اسلامی و قرآنی عنوان شده و برخی نهادها که در اماکن وقفی مستقر هستند عنوان می کنند خودمان این هزینه را انجام می دهیم درحالی که از لحاظ شرعی درست نیست و باید طبق نظر واقف عمل شود و حق نداریم دخل و تصرفی در وقف داشته باشیم.

وی ادامه داد: متاسفانه مغازه ای وقفی در مقایسه با مغازه عادی با شرایط یکسان اجاره بهایی کمتر از یک سوم مغازه غیر وقفی دارد و در برخی موارد نیز بسیار کمتر و چرا باید این گونه عمل شود که اگر مالی وقف شد باید اجاره بهای آن کمتر باشد.

معاون بهره‌وري افتصادی موقوفات اداره كل اوقاف و امور خيريه استان یزد گفت: ان شاءالله کارگروهی با حضور کارشناسان محترم دادگستری تشکیل خواهد شد تا نسبت به برنامه ریزی های لازم با همفکری و مشورت یکدیگر اقدامات لازم انجام شود.

محمدرضا کوچک زاده، عضو کانون کارشناسان رسمی یزد نیز در این همایش گفت: با پیگیری انجام شده دستورالعملی تهیه شده و در اختیار کارشناسان قرار میگیرد تا پس از بررسی و تایید نهایی در اختیار اعضا قرار گرفته و در زمینه وقف به صورت یکسان عمل شود تا خدای نکرده باعث از بین رفتن حق و حقوقات وقف و یا کارشناسی اشتباه نشویم.

در پایان این همایش تعدادی از نمایندگان کارشناسان رسمی استان یزد سوالات و درخواست های خود را مطرح کرده و از طرف مسئولان پاسخ داده شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار