• امروز یک شنبه بیست و دوم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

میز خدمت

فرم های کاربردی

سامانه شکايات

بهره گیری از وقف برای رونق تولید و برآورد نیازهای روز جامعه

بهره گیری از وقف برای رونق تولید و برآورد نیازهای روز جامعه

با هماهنگ شدن نیت واقفان با نیازهای جامعه و استفاده از درآمدهای موقوفات برای رونق دادن به تولید می توان به تقویت اشتغال و رونق اقتصادی کمک کرد.

 یک شنبه 3 آذر 1398   52  0      


وقف را باید نمونه ای از فرهنگ غنی اسلامی دانست که به واسطه آن زندگی در تمام سطوح و طبقاتی که هر کس قرار دارد، به تعادل و برابری می رسد. اما آنچه امروزه بیش از گذشته جلب توجه می کند، ضرورت سوق دادن وقفیات به سمت نیازهای واقعی و به روز جامعه است تا بتوانیم از این سرمایه اجتماعی به بهترین شکل ممکن برای اصلاح و توسعه اجتماع ، بهره ببریم.
تحصیل و اشتغال جوانان، دستگیری از فقرا، ترک اعتیاد و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از مهمترین مصادیق وقف‌های جدید است که باید با قوت بیشتری توسط مردم و مسئولان دنبال شود. همچنین با توجه به نامگذاری امسال به عنوان رونق تولید می توان از محل درآمدهای موقوفات برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی بهره برد..

از درآمد موقوفات برای توسعه اشتغال استفاده شود
توجه به مشکلات معیشتی مردم، به ویژه جوانان از موضوعات مهم برای تغییر کارکرد موقوفه ها میباشد. لازم است واقفین توجه ویژه ای به مسئله اشتغال جوانان داشته باشند و از درآمد موقوفات خود برای توسعه اشتغال و رونق تولید استفاده کنند.
همان طور که از قدیم گفته اند بهتر است به جای ماهی دادن به فقیر به او ماهیگیری یاد دهیم که بر همین اساس کمک به تولید و ایجاد شغل می تواند فقرا را به بی نیازی و خودکفایی برساند و چه بسا چنین افرادی در آینده بتوانند به برکت تولید، دست فقرای دیگر را هم بگیرند.
پیشگیری از آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و مقابله با آنها یکی از رویکردهای نوین در روزآمد سازی فرهنگ وقف میباشد و اینکه بتوانیم از محل درآمد موقوفات به ترک اعتیاد و شاغل کردن افراد معتاد استفاده کنیم، بیشترین ثواب را عاید واقف می کند؛ چرا که این کار مصداق احیا و زنده کردن یک انسان است.
ترویج فرهنگ وقف متناسب با نیاز روز جامعه
مهمترین هدف گذاری برنامه های فرهنگی سازمان اوقاف، ترویج فرهنگ وقف متناسب با نیاز روز جامعه است . یکی از مواردی که باید مردم به آن توجه داشته باشند، این است که فقط سازمان اوقاف و امور خیریه را مسئول توسعه و گسترش امر وقف ندانند.
ممکن است شرایط یک روستا یا محله طوری باشد که وقف زمین برای ساخت مسجد در آنجا چندان لازم نباشد و مردم به فضایی برای ساماندهی امور خدماتی یا فرهنگی، احتیاج داشته باشند. همچنین واقفین می توانند موقوفه خود را برای ساختن درمانگاه در مناطقی که مراکز درمانی ندارند، درنظر بگیرند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار