• امروز یک شنبه بیست و دوم فروردین 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

استانداری یزد

سامانه تدارکات دولت

پیام رسان سروش

میز خدمت

فرم های کاربردی

سامانه شکايات

موقوفه‌های استان یزد با تعداد زیاد اما درآمد کم

موقوفه‌های استان یزد با تعداد زیاد اما درآمد کم

حجت الاسلام زارع زاده : استان یزد از نظر تعداد موقوفه و رقبات در زمره استان های پرموقوفه کشور قرار دارد اما وسعت کم بسیاری از این موقوفه ها باعث شده تا درآمد حاصل از آن متناسب با این تعداد نباشد.

 پنج شنبه 28 اسفند 1399   156  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان یزد ؛حجت الاسلام حسین زارع زاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استانیزد گفت: استان یزد از نظر تعداد موقوفه و رقبات در زمره استان های پرموقوفه کشور قرار دارد اما وسعت کم بسیاری از این موقوفه ها باعث شده تا درآمد حاصل از آن متناسب با این تعداد نباشد.

حجت الاسلام حسین زارع‌زاده با بیان اینکه ۷۴ درصد موقوفه های استان یزد جنبه کشاورزی دارد، افزود: کم آبی استان، خشکسالی سال های اخیر و همچنین وسعت کم اکثر موقوفه های استان که ۵۶ درصدی آنها زیر ۵۰۰ متر مربع و ۹۲درصد زیر پنج هزار متر مربع است، باعث شده تا درآمد قابل توجهی از این طریق حاصل نشود.

وی ادامه داد: با وجود تمامی محدودیت های موجود و شیوع ویروس کرونا در یکسال گذشته، میزان درآمد حاصل از موقوفات استان افزایشی بود و این در حالی است که ۱۰ میلیارد ریال از مطالبات موقوفات استان به دلیل شرایط کرونایی و تعطیلی و کاهش درآمد برخی از فعالیت هایی که در اماکن موقوفی صورت می گرفته، مشمول بخشودگی قرار گرفته است.

زارع زاده پراگندگی موقوفات در سراسر استان و تنوع نیات را از ظرفیت هایی دانست که می توان از طریق موقوفه ها در زمینه های مختلف استفاده کرد و ادامه داد: هم اکنون پروژه هایی مانند هتل، پمپ بنزین، کارخانه یخ و ساخت پروژه های مسکونی و تجاری با مشارکت اوقاف و بخش های مختلف در دست انجام است که ۴۰ واحد تجاری در این زمینه ظرف ماه آتی در یزد مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی همچنین از تجدید اجاره چهار هزار و ۲۰۰ سند و اجاره ۷۸۲ سند که تا کنون سابقه اجاره نداشته اند، خبرداد و تصریح کرد: رویکرد اوقاف با توجه به محدودیت منابع انسانی و تعداد زیاد موقوفات در استان، کاهش تصدی گری و واگذاری این بخش به افراد توانمند و صاحب صلاحیتی است که حقوق موقوفات را نیز رعایت می کنند.

زارع زاده تغییر رویکرد به سمت ایجاد مجتمع های کشت و صنعت و دامپروری برای استفاده بهتر از موقوفات بخش کشاورزی استان را از دیگر رویکردهای اوقاف استان عنوان کرد و ادامه داد: در این زمینه در اردکان یک واحد پرورش دام سبک پرتولید ایجاد شده است و ظرفیت های خوبی نیز در شهرستان های خاتم و بهاباد در این زمینه وجود دارد.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار